Postępowania z uczniem, który ma dolegliwości zdrowotne na lekcji
- W przypadku stwierdzenia, że uczniowi coś dolega podczas lekcji nauczyciel podejmuje następujące działania:
- kontaktuje się z rodzicami i ustali z nimi dalsze postępowanie w sprawie ucznia.
- kontaktuje się z wychowawcą klasy, który telefonicznie ustali z rodzicami ucznia formę powrotu dziecka do domu (w razie nieobecności wychowawcy nauczyciel sam podejmuje ww. czynności).
- Jeśli zdarzył się wypadek na terenie szkoły, w wyniku którego uczeń utracił przytomność lub ma silne dolegliwości bólowe nauczyciel wzywa służby ratownicze (pogotowie ratunkowe) i powiadamia o tym fakcie rodziców/prawnych opiekunów dziecka.
- Nauczyciel powiadamia Dyrektora o zaistniałej sytuacji.
- Uczeń chory nie może pozostać bez opieki.
Postępowania z uczniem, który źle zachowuje się na lekcji
Nauczyciel podejmuje następujące działania:
- Podejmuje działania mające na celu podporządkowanie się ucznia regulaminowi szkolnemu.
- Zgłasza po lekcji sprawę do wychowawcy klasy.
- Po rozpatrzeniu sprawy wychowawca wzywa rodziców w celu poinformowania o zachowaniu dziecka.
- Wychowawca może zastosować kary przewidziane w Statucie Szkoły.
- Jeżeli jest to zachowanie incydentalne, szkoła pozostaje w bezpośrednim kontakcie z rodzicami w celu informowania ich o zachowaniu dziecka. Jeżeli są to sytuacje nawracające, ustala się system pracy z uczniem i oddziaływań indywidualnych (poradnia , wychowawca, rodzice) w celu eliminacji zachowań niepożądanych.
- Zgłasza sprawę do Dyrektora.
Postępowania wszystkich pracowników szkoły w sytuacjach zagrożenia uczniów demoralizacją
- W przypadku uzyskania informacji, że uczeń używa alkoholu, narkotyków, środków psychotropowych lub innych substancji w celu wprowadzenia się w stan odurzenia nauczyciel powinien podjąć następujące kroki:
- przekazać uzyskaną informację wychowawcy klasy;
- wychowawca informuje o fakcie Dyrektora szkoły;
- wychowawca wzywa do szkoły rodziców (prawnych opiekunów) ucznia i przekazuje im uzyskaną informację. Przeprowadza rozmowę z rodzicami oraz z uczniem, w ich obecności. Uczeń zostaje zobowiązany do zaniechania negatywnego postępowania natomiast rodzice do szczególnego nadzoru nad dzieckiem. Wychowawca może zaproponować rodzicom w ramach interwencji profilaktycznej skierowanie dziecka do specjalistycznej placówki i udziału dziecka w programie terapeutycznym;
- Jeżeli rodzice odmawiają współpracy lub nie stawiają się do szkoły wówczas Dyrektor szkoły pisemnie powiadamia o zaistniałej sytuacji sąd rodzinny lub policję.
- Gdy nauczyciel podejrzewa, że na terenie szkoły znajduje się uczeń będący pod wpływem alkoholu lub narkotyków powinien podjąć następujące działania:
- powiadamia wychowawcę klasy;
- odizolowuje ucznia od reszty klasy, ale ze względów bezpieczeństwa nie pozostawia go samego;
- Wzywa lekarza w celu stwierdzenia stanu trzeźwości lub odurzenia, ewentualnie udzielenia pomocy medycznej;
- zawiadamia o tym fakcie Dyrektora oraz rodziców/prawnych opiekunów, których zobowiązuje do niezwłocznego odebrania ucznia ze szkoły. Gdy rodzice odmówią odebrania dziecka, o pozostaniu dziecka w szkole lub przeniesienia do placówki służby zdrowia bądź przekazaniu do dyspozycji funkcjonariuszom policji decyduje lekarz, po ustaleniu aktualnego stanu zdrowia ucznia z Dyrektorem szkoły;
- Dyrektor zawiadamia najbliższą jednostkę policji, gdy rodzice ucznia będącego pod wpływem alkoholu odmawiają przyjścia do szkoły, a jest on agresywny lub zagraża życiu lub zdrowiu innych osób.
- W przypadku, gdy nauczyciel lub pracownik szkoły znajduje na terenie szkoły substancję przypominającą wyglądem narkotyk powinien zabezpieczyć daną substancję do przyjazdy policji, oraz powiadomić dyrektora szkoły.
- W przypadku, gdy nauczyciel podejrzewa, że uczeń posiada przy sobie substancję przypominającą narkotyk podejmuje następujące działania:
- w obecności innej osoby (wychowawcy, Dyrektora) ma prawo żądać, aby uczeń przekazał mu tą substancję, pokazał zawartość torby szkolnej oraz kieszeni. Nauczyciel nie ma prawa samodzielnie wykonać czynności przeszukania odzieży ani teczki ucznia jest to czynność zastrzeżona wyłącznie dla policji;
- powiadamia Dyrektora szkoły oraz rodziców wzywa ich do natychmiastowego stawiennictwa;
- gdy uczeń odmawia przekazania nauczycielowi substancji i pokazania zawartości teczki, Dyrektor wzywa policję.
- W przypadku znalezienia na terenie szkoły broni, materiałów wybuchowych i innych niebezpiecznych substancji należy powiadomić Dyrektora szkoły, zapewnić bezpieczeństwo osobom przebywającym na terenie szkoły oraz uniemożliwić dostęp innym uczniom do tych przedmiotów.
Używania telefonów komórkowych i innych urządzeń elektronicznych
- Uczniowie zobowiązani są przestrzegać ustalonych warunków korzystania z ww. urządzeń na terenie szkoły.
- Telefon komórkowy w szkole może mieć tylko ten uczeń, który uzyskał pisemną zgodę Dyrektora szkoły na jego posiadanie. (Zgodę taką uzyskuje na pisemny wniosek rodzica z uzasadnieniem potrzeby bądź konieczności noszenia przez dziecko aparatu).
- Podczas zajęć edukacyjnych obowiązuje całkowity zakaz używania telefonów komórkowych (aparaty powinny być wyłączone i schowane).
- Poza zajęciami edukacyjnymi (przerwy) telefon może być używany w trybie „milczy".
- Nagrywanie dźwięku i obrazu za pomocą telefonu, bądź innego nośnika jest zabronione.
- Szkoła nie ponosi odpowiedzialności za zgubienie lub uszkodzenie aparatu na terenie szkoły (uczeń zobowiązany jest do pilnowania swojego telefonu) oraz w trakcie innych zajęć szkolnych (np. wycieczka, kino).
- Nieprzestrzeganie ustaleń objętych procedurą skutkuje:
- za pierwszym razem wpisaniem uwagi do dziennika,
- za drugim razem oddaniem urządzenia elektronicznego przez ucznia, wezwaniem rodzica oraz cofnięciem zgody na jego posiadanie i korzystanie na terenie szkoły.
- Lista uczniów, którzy mogą używać telefonów komórkowych na terenie szkoły umieszczona jest w dzienniku lekcyjnym.
- Uczniów nieposiadających pisemnej zgody Dyrektora szkoły obowiązuje bezwzględny zakaz przynoszenia i używania telefonów komórkowych na terenie szkoły. Złamanie zakazu skutkuje odebraniem aparatu i wezwaniem rodzica oraz obniżeniem oceny z zachowania.
Używania jednolitych strojów uczniowskich
- Podczas uroczystości szkolnych każdego ucznia obowiązuje strój galowy: biała koszula lub bluzka, krawat i granatowe lub czarne spodnie albo spódnica.
- Uczniowie mogą nosić dowolne, lecz schludne ubranie.
- Noszenie jednolitego stroju nie jest wymagane podczas wycieczek szkolnych.
Zachowania bezpieczeństwa przed, podczas i po lekcji wychowania – fizycznego
- Lekcje wychowania fizycznego odbywają się na odpowiednio zabezpieczonych i przygotowanych obiektach sportowych.
- Uczniowie oczekujący na lekcje wychowania fizycznego, znajdujący się w szatni lub korytarzu wychowania fizycznego, są pod opieką dyżurującego w tym segmencie nauczyciela wychowania fizycznego.
- Wchodzenie na salę gimnastyczną podczas przerw oraz poza wynikającymi z planu godzinami wychowania fizycznego jest zabronione bez zapewnionej opieki nauczyciela.
- Wychodzenie na boisko szkolne w czasie przerw oraz poza wynikającymi z planu godzinami wychowania fizycznego, jest zabronione bez zapewnionej opieki nauczyciela.
- Podczas przerw międzylekcyjnych drzwi sali gimnastycznej oraz drzwi prowadzące na boisko szkolne są zamknięte.
- Grupy ćwiczebne mogą przebywać na sali gimnastycznej i boisku szkolnym tylko w obecności nauczyciela.
- Uczniowie zobowiązani są przestrzegać poleceń nauczyciela, dotyczących szczególnie ładu, porządku i dyscypliny
- Sprzęt do ćwiczeń można rozstawiać i korzystać z niego tylko w obecności nauczyciela.
- Przybory do ćwiczeń można pobierać tylko pod nadzorem nauczyciela.
- Wszelkie uszkodzenia sprzętu podczas lekcji należy natychmiast zgłosić nauczycielowi.
- Wspinanie się po drabinkach, kopanie piłki, korzystanie z przyborów i przyrządów w sposób niezgodny z ich przeznaczeniem jest zabronione.
- Brutalne zachowanie, krzyki, popychanie jest podczas lekcji wychowania fizycznego są surowo zabronione.
- Wszystkich ćwiczących obowiązuje strój i obuwie gimnastyczne dobrane odpowiednio do pory roku i miejsca gdzie odbędzie się lekcja ( sala gimnastyczna, boisko przyszkolne).
- Aktywne uczestnictwo w lekcji w stroju niegimnastycznym jest zabronione.
- Uczniowie zwolnieni z wykonywania ćwiczeń (brak stroju, zwolnienie lekarskie, zwolnienie od rodziców) pozostają pod opieką nauczyciela na sali gimnastycznej lub boisku i biernie uczestniczą w zajęciach. Uczniowie skarżący się na złe samopoczucie są zwolnieni z wykonywania ćwiczeń.
- Nauczyciel zobowiązany jest do powiadomienia Dyrektora szkoły o każdym poważnym wypadku.
- Każde nieszczęśliwe zdarzenie należy odnotować w rejestrze wypadków uczniów, który znajduje się sekretariacie szkoły.
- Uczeń zostaje zwolniony z lekcji wychowania fizycznego do domu tylko na osobistą lub pisemną prośbę rodzica, wychowawcy.
- Podczas lekcji wychowania fizycznego uczeń nie może bez zgody nauczyciela opuszczać sali gimnastycznej lub boiska przyszkolnego.
- W sali gimnastycznej, korekcyjnej i do tenisa stołowego w widocznych miejscach umieszczone są tabliczki ze szczegółowymi zasadami bezpiecznego zachowania.
Bezpiecznego użytkowania sprzętu sportowego
- Ćwiczenia prowadzone są z zastosowaniem metod i urządzeń zapewniających pełne bezpieczeństwo ćwiczących.
- Kosze do gry oraz inne urządzenia, których przemieszczenie się może stanowić zagrożenie dla zdrowia ćwiczących są mocowane na stałe.
- Stan techniczny urządzeń i sprzętu sportowego sprawdza się przed każdymi zajęciami.
- W salach i na boiskach oraz w miejscach wyznaczonych do uprawiania ćwiczeń fizycznych, gier i zabaw umieszcza się tablice informacyjne, określające zasady bezpiecznego użytkowania urządzeń i sprzętu sportowego.
- Prowadzący zajęcia zapoznaje biorących w nich udział z zasadami bezpiecznego wykonywania ćwiczeń oraz uczestniczenia w grach i zabawach.
- Niedopuszczalne jest wydawanie uczniom sprzętu, którego użycie może stworzyć zagrożenie dla zdrowia lub życia.
- Korzystanie ze sprzętu sportowego może odbywać się wyłącznie pod opieką nauczyciela.
- Korzystać ze sprzętu należy wyłącznie zgodnie z jego przeznaczeniem.
- Nauczyciele wychowania fizycznego informują uczniów na początku roku szkolnego o zasadach bezpieczeństwa na lekcjach oraz korzystania ze sprzętu sportowego. Mają obowiązek podania takiej informacji także podczas lekcji z wykorzystaniem sprzętu sportowego.
- Bez zgody nauczyciela wychowania fizycznego zabrania się wynoszenia poza teren szkoły sprzętu i urządzeń stanowiących wyposażenie obiektu sportowego.
- Wszelkie celowe uszkodzenia sprzętu, urządzeń i wyposażenia przez ucznia będą usuwane na koszt rodziców lub prawnych opiekunów dziecka,
- Osobami powołanymi do egzekwowania przepisów powyższego regulaminu są nauczyciele wychowania fizycznego tutejszej szkoły oraz jej Dyrektor.
Zapewnienia bezpieczeństwa dziecka w sieci
- Wszystkie komputery, z których korzystają uczniowie są zabezpieczone odpowiednim oprogramowaniem utrudniającym uczniom dostęp do treści niepożądanych.
- Uczniowie mogą korzystać z Internetu wyłącznie pod kontrolą nauczyciela.
- Nauczyciel nadzorujący pracę ucznia z komputerem powinien posiadać odpowiednie kwalifikacje.
- W trakcie zajęć uczniowie mają obowiązek:
- przestrzegać zasad ograniczonego zaufania przede wszystkim wobec nowo poznanych osób;
- nie przekazywać danych osobowych;
- nie otwierać poczty elektronicznej bez zgody nauczyciela;
- nie korzystać z komunikatorów;
- nie zapisywać na dysku komputerów ściągniętych z Internetu plików graficznych, muzycznych, filmowych itp.
- nie umieszczać treści obraźliwych na stronach www (księgi gości itp.) i na dysku komputera.
- przestrzegać etykiety;
- w razie wystąpienia sytuacji kłopotliwej, niejasnej zwrócić się do nauczyciela o pomoc.
- Nauczyciel ma obowiązek uświadomić rodzicom zagrożenia związane z Internetem.
- Wszystkie incydenty, które nauczyciel uzna za szkodliwe, ma obowiązek zgłosić odpowiednim organizacjom i instytucjom zajmującym się ściganiem przestępstw internetowych.
Koordynator ds. bezpieczeństwa Instrukcja ewakuacji placówki uaktualniona dn. 10 września 2024 roku
- Każdy pracownik Szkoły, który zauważył sytuacje/zdarzenia zagrażające bezpieczeństwu placówki powinien niezwłocznie powiadomić o danym fakcie Dyrektora Szkoły.
- Dyrektor po stwierdzeniu, że zaistniała sytuacja wymaga ewakuacji placówki niezwłocznie zawiadamia:
- osoby znajdujące się w szkole,
- odpowiednie jednostki ratunkowe (Straż Pożarna, Policja, Pogotowie).
- Alarmując jednostki ratunkowe należy podać:
- dokładny adres,
- nazwę obiektu,
- rodzaj zagrożenia i jego miejsce,
- numer telefonu, z którego się dzwoni,
- dane osoby dzwoniącej.
Uwaga! Słuchawkę należy odłożyć dopiero po otrzymaniu potwierdzenia, że jednostka przyjęła zgłoszenie. - Oczekując przybycia jednostek należy:
- wyznaczyć pilota dla nadjeżdżających jednostek,
- przygotować drogi dojazdowe oraz dostęp do stanowisk.
- Sygnałem alarmowym w Szkole jest 5 długich dzwonków z przerwami 3 sekundowymi. W przypadku braku prądu elektrycznego 5 gwizdków lub powiadomienie „Uwaga, pożar! Proszę rozpocząć ewakuację”.
- Mieszkańców części mieszkalnej szkoły o ewakuacji dodatkowo informuje pracownik obsługi p. Agata Trepiak.
- W pierwszej kolejności ewakuacji podlegają przedszkolaki, a później uczniowie i inne osoby.
- W momencie ewakuacji pracownik obsługi (p. Marzena Żydek) otwiera wszystkie drzwi ewakuacyjne.
- Ewakuację z jadalni prowadzą nauczyciele znajdujący się w jadalni lub pracownicy kuchni).
- Za ewakuację uczniów z sal lekcyjnych odpowiadają nauczyciele mający zajęcia w tym czasie w poszczególnych klasach. Ewakuacja odbywa się z godnie z planami ewakuacji zamieszczonym na korytarzach szkolnych.
- Podczas alarmu ewakuacyjnego w czasie przerwy, uczniowie ustawiają się parami pod salami, w których mają lekcje i opuszczają szkołę pod opieką dyżurujących nauczycieli.
- Ewakuację należy prowadzić kolejno, począwszy od klas znajdujących się najbliżej wyznaczonej klatki schodowej.
- Nauczyciele wyprowadzają klasy, ustawiają uczniów w zorganizowaną grupę, którą prowadzi gospodarz klasy. Nauczyciel idzie ostatni, sprawdziwszy uprzednio, czy nikt nie pozostał w sali. Uwaga! Nauczyciel nie zamyka drzwi pracowni na klucz.
- Po wyprowadzeniu uczniów z budynku na zewnątrz przedszkole oraz wszystkie klasy ustawiają się na boisku szkolnym. Nauczyciele zdają raport Dyrektorowi o stanie liczebnym ewakuowanych uczniów.
Podczas ewakuacji szkołę pierwszy opuszcza dyrektor- Alina Kłos, który przyjmuje na boisku raporty, ostatni wicedyrektor- Anna Słotwińska-Jakubowska, po sprawdzeniu szkoły.