Jak być bezpiecznym w Internecie? – DBI 2021
W tym roku szkolnym po raz kolejny przystąpiliśmy do akcji Dzień Bezpiecznego Internetu 2021. Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI) jest to akcja, którą obchodzimy z inicjatywy Komisji Europejskiej już od 2004 roku. Początkowo wydarzenie to świętowały jedynie państwa europejskie, ale od kilku lat DBI przekroczył granice Europy angażując państwa z całego świata. Ma on na celu przede wszystkim inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, zaznajomienie rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa online oraz promocję pozytywnego wykorzystywania internetu.
W tych trudnych i nietypowych czasach naszej nauki zdalnej zaplanowaliśmy w ramach Dnia Bezpiecznego Internetu następujące działania:
- Uczniowie klasy ósmej napisali list do Internetu, a o czym pisali przekonacie się oglądając nagrany przez młodzież film.
- Uczniowie klas IV-VI nie chcąc być gorsi od swoich starszych kolegów również przygotowali filmik z hasłem nawiązującym do propagowanej akcji.
- Wszyscy wychowawcy w ramach godzin wychowawczych przeprowadzili pogadanki, w których poruszono temat bezpieczeństwa w Internecie. Rozmawiano o tym co to netykieta,
o podstawowych zasadach bezpieczeństwa w sieci Internet. - W klasie 7 przeprowadzono zajęcia na których podjęto działania i edukacje na temat hejtu. Hejt, czyli internetowe obrażanie, wyzywanie jest obecnie zjawiskiem bardzo często spotykanym. Widoczny jest m.in. w komentarzach pod artykułami, w serwisach z memami i demotywatorami oraz w komentarzach pod filmami i zdjęciami. Specyficzną kategorią hejtu jest tzw. mowa nienawiści, która obraża osoby lub całe grupy ze względu na cechy przynajmniej częściowo od nich niezależne, takie jak rasa lub pochodzenie. Agresja werbalna, zwłaszcza odnosząca się do wyglądu czy zachowań potrafi być dla nas szczególnie dotkliwym i przykrym doświadczeniem, powodującym wysoki poziom negatywnych emocji: wstyd, strach, poczucie braku akceptacji, odrzucenie. Hejt i mowa nienawiści w sieci niosą za sobą konsekwencje nie tylko dla ofiar, ale także dla neutralnych odbiorców, czyli świadków, którzy oswajają się ze słowną przemocą w Internecie. W kwestii obrażania w Internecie kluczową kwestią jest rozważne reagowanie na to zjawisko. Reagować powinni wszyscy, zarówno ofiary, jak i świadkowie hejtu.
Klasa 7 w ramach Dnia Bezpiecznego Internetu rozmawiała na temat hejtu i mowy nienawiści oraz przygotowała prezentacje multimedialne w których odpowiedziała na następujące problemy, jakie są zasady netykiety, jak być bezpiecznym w sieci oraz jak radzić sobie z hejtem i mową nienawiści w Internecie.
Zapraszamy do obejrzenia przygotowanych prac uczniowskich.
List do internetu kl. 8:
https://drive.google.com/file/d/1geWd4UaXdsbWiNUfYvRSfVDGiBH13jF3/view?usp=sharing
Dzień Bezpiecznego Internetu film kl. 4-6:
https://drive.google.com/file/d/14I4GKTCsRRcAE0kZm2S2ByvKrUZX2LcP/view?usp=sharing
Prezentacje - w załącznikach.
Opracowanie:
Anna Słotwińska- Jakubowska
Anna Sulowska