Uczniowie Szkoły Podstawowej im. Orła Białego w Czółnach w ostatnich miesiącach kształtowali postawy patriotyczne poprzez uczestnictwo w innowacyjnym projekcie edukacyjnym pt. „Dumni z Polski” autorstwa pań Joanny Łukasik, Anny Nowak i Magdaleny Michałek.
W działania projektowe zaangażowani byli zarówno uczniowie wszystkich klas szkoły podstawowej, jak i dzieci z oddziałów przedszkolnych. Zaproponowane zadania zakładały udział każdego dziecka, dlatego też obejmowały aktywności literackie, plastyczne, recytatorskie, muzyczne, informatyczne, wiedzowe, fotograficzne, kulinarne i strategiczne. Część zadań do wykonania przydzielono całym zespołom klasowym, inne zaś wybierały same dzieci zgodnie z zainteresowaniami i uzdolnieniami.
Konkursy plastyczne dotyczyły polskich symboli narodowych, skarbów przyrody, pejzażu i miejsc bliskich sercom Polaków. W ramach konkursów fotograficznych uczniowie przybliżyli miejsca pamięci narodowej w okolicy oraz piękno ojczystych krajobrazów. Na dodatkowych zajęciach z informatyki powstały albumy poświęcone wybitnym Polakom i ich dokonaniom w różnych dziedzinach. Wielu uczniów napisało listy lub życzenia dla Polski, których treść przepełniona była dziecięcą miłością do ojczyzny i ufnością w lepszą przyszłość. Ponadto powstały portrety Polaka i Polki, eksponujące istotne dla nas - jako narodu - wartości. Duża grupa uczniów przystąpiła również do napisania „Dyktanda Polaka” – jego poziom był wysoki, co szczególnie cieszy.
Podsumowanie projektu odbyło się 21 marca 2019 r. w godz. od 8.00 do 15.00. Szkoła przybrała tego dnia barwy narodowe, bowiem wszystkie sale zostały przez dzieci udekorowane na biało – czerwono. Korytarze zdobiły wystawy prac uczniowskich. Dzieci i nauczyciele mieli biało – czerwone akcenty w swoich strojach. To był czas spędzony bardzo intensywnie – odbyło się wręczenie nagród we wszystkich konkursach, turniej warcabowy oraz wzbudzający wiele entuzjazmu pokaz mody patriotycznej. Młodzi artyści zaprezentowali wzruszające recytacje i piękne piosenki o Polsce. Dużo radości wywołał turniej „Kocham Cię, Polsko”, który w różnych konkurencjach sprawdzał wiedzę o Polsce. Miłym akcentem na zakończenie była degustacja własnoręcznie przygotowanych „polskich smaków”.
Mimo, że dzień ten zaplanowano bez lekcji i bez sprawdzania listy obecności, nikogo wśród nas nie zabrakło. Temat projektu był poważny, ale sposób, w jaki został zaprezentowany i przeprowadzony, spowodował, że dzieci były zaangażowane i wiele się nauczyły. Zaowocuje to większą świadomością patriotyczną młodych ludzi i pozwoli im poczuć dumę z historii i osiągnięć własnego narodu.